Umorzenie sprawy a odszkodowanie

Ten temat zawiera 6 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Avatar  alunia 5 miesiące temu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Wyświetla 1 wpisów z $
 • Autor
  Wpisy
 • #1022
  Avatar
  alunia
  Uczestnik

  Witam miałam wypadek, w którym to ja zostałam uznana jako sprawca. Było to na światłach, na ścieżce rowerowej. Ruszałam na zielonym świetle i skręcałam w prawo. Nie widziałam nikogo aż do momentu uderzenia. Poszkodowany doznał urazu głowy. Według mnie wina była co najwyżej po obu stronach, ale wzięłam winę na siebie i poddałam się karze. Postępowanie umorzono na 2 lata. Zasądzono grzywnę i koszty sądowe. Wczoraj była sprawa. Załamała mnie postawa poszkodowanego, który kłamiąc próbował udowodnić, że ma 60% uszczerbku na zdrowiu. Czy to że przyznałam się do winy determinuje przebieg postępowania o ewentualne odszkodowanie?

  #1023
  Avatar
  adwokat
  Uczestnik

  Sąd związany jest ustaleniami prawomocnego wyroku karnego tylko co do popełniania przestępstwa. Może być tak, że w toku procesu cywilnego będą ustalane okoliczności pod kątem ewentualnego przyczynienia się poszkodowanego do wypadku. Będzie to niestety skutkować obniżeniem odszkodowania.

  #1024
  Avatar
  karolek
  Uczestnik

  Skoro nie poczuwała się Pani do winy warto odwoływać sie od wyroku. To ubezpieczyciel przejmuje wszelką odpowiedzialność cywilnoprawną. Poszkodowany nie powinien wytaczać sprawy cywilnej Pani, tylko powinien zgłosić szkodę bezpośredniodo do TU gdyż to pewny i szybki płatnik.

  #1025
  Avatar
  alunia
  Uczestnik

  Nie poczuwałam się do winy, ale przestraszyłam się, że sprawa w sądzie może się zakończyć niepomyślnie. Obawiałam się utraty prawa jazdy, które jest mi niezbędne do pracy. Policjant prowadzący sprawę zasugerował, że dobrowolne poddanie się winie jest najlepszym dla mnie rozwiązaniem.

  #1026
  Avatar
  karolek
  Uczestnik

  Skoro dobrowolnie poddała się Pani karze to musiała Pani wiedzieć jaka to była kara. Musiała Pani podpisać takowy dokument. Policja zwykle nie ma wiele do mówienia (zwykle chcą zrobić statystykę i szybko zakończyć proces karny) Z tego wszystkiego wynika że Pani nie poddawała się dobrowolnie karze tylko wnioskowała o warunkowe umorzenie postępowania i sąd tak orzekł…

  #1027
  Avatar
  adwokat
  Uczestnik

  Strony mogą w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku złożyć pisemny wniosek za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii. Wyrok wraz z uzasadnieniem potrzebny jest aby potwierdził ogłoszony ustny wyrok. Spotkałem się z takimi sytuacjami, gdzie sąd odczytywał inny wyrok, a jeszcze inny doręczał oskrżonemu. Dlatego należy skłądać taki wniosek o doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem w terminie 7 dni od daty ustnego ogłoszenia wyroku.

  #1028
  Avatar
  alunia
  Uczestnik

  Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Wyświetla 1 wpisów z $

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.