Czy można odwołać się od regresu ?

Ten temat zawiera 3 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Avatar  Ekspert Helpfind.pl 2 miesiące temu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Wyświetla 1 wpisy z $
 • Autor
  Wpisy
 • #680
  Avatar
  akam
  Uczestnik

  Hej, mam bardzo skomplikowany przypadek. Mianowicie… Przytarłam komuś auto. Z miejsca zdarzenia odjechałam bo w ogóle o tym nie wiedziałam (dopiero sąsiadka mi powiedziała). Po jakimś czasie dostałam wezwanie na policję. Zeznania zostały spisane, przyznałam się do winy bo powiedzieli mi, że jest nagranie z monitoringu. Sprawa została skierowana do sądu. Dostałam karę pieniężną i parę punktów karnych. Oczywiście zapłaciłam. Myślałam, że jest już po sprawie, ale wczoraj (rok od zdarzenia) dostałam wiadomość, że muszę zapłacić kwotę, ktora została ściągnięta z mojego OC (2000 zł). Gdybym wiedziała, że tak będzie to bym dochodziła do tego, dlaczego za takie ryski jest aż taka duża kwota do zapłaty… No ale wtedy nie pomyślałam… Według ubezpieczalni uciekłam z miejsca zdarzenia. Co jest bardzo ciekawe, że na wyroku nic nie pisze o tym, że „uciekłam”. Czy mogę odwołać się od regresu ? Dlaczego ubezpieczyciel twierdzi, że uciekłam skoro nie ma takiej informacji na żadnym dokumencie z sądu ?

  #681
  Avatar
  werka
  Uczestnik

  Tak, należy wykazać, że to nie była ucieczka. Należy argumentować, że to było tylko zarysowanie i nie zdawałaś sobie z tego sprawy (no bo tak wynika z tego co napisałaś). Zbiegnięcie z miejsca zdarzenia ma miejsce, gdy sprawca oddala się z miejsca wypadku w zamiarze uniknięcia odpowiedzialności, w szczególności uniemożliwienia lub utrudnienia ustalenia jego tożsamości, okoliczności zdarzenia i stanu nietrzeźwości także pozostawania pod wpływem środka odurzającego.

  #682
  Avatar
  akam
  Uczestnik

  Bardzo dziękuję za odpowiedź

  #2030
  Avatar
  Ekspert Helpfind.pl
  Uczestnik

  Pani sytuacja nie jest łatwa, ale to nie znaczy, że będziesz musiała oddawać ubezpieczycielowi pieniądze pobrane z polisy.

  Faktycznie, Towarzystwa Ubezpieczeniowe niemal z automatu uznają, że każde oddalenie się z miejsca kolizji to ucieczka. Na szczęście Sąd Najwyższy uznał, że nie zawsze ma to miejsce. Przede wszystkim ucieczka to świadome działanie, które ma na celu uniknięcie odpowiedzialności. Niekiedy jednak sprawca, tak jak Pani, nie zdaje sobie sprawy z wyrządzenia szkody. Na monitoringu widać, że szkoda jest mała, a Pani odjechała nie zatrzymując się i nie oglądając szkód.

  Może Pani zatem odwołać się od regresu wskazując na brak wiedzy o szkodzie i zapis monitoringu. To powinno pomóc.

Wyświetla 1 wpisy z $

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.